LAT
  / Jaunumi

 

ELJA50 tikšanās piektdien 30. aprīlī

 

 

82615

Piektdien,8.decembrī, skatīsimies dokumentālo filmu triloģijas "Savējie sapratīs" otro filmu "Septiņdesmitie. Spožums un posts"
28.11.2017


Piektdien,8.decembrī, esat laipni aicināti uz “Birojnīcu” uz dokumentālo filmu triloģijas

"Savējie sapratīs" otrās filmas "Septiņdesmitie. Spožums un posts" ( http://savejiesapratis.lv/sep tindesmitie-spozums-un-posts/ ) izrādi un uz jautājumu un atbilžu sesiju ar filmas veidotājiem.

Kā atgādina filmas veidotāji, pagājušā gadsimta 70.gadi mūzikā iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Iedvesmojušies no 60.gadu pasaules mūzikas grandiem – Elvisa Preslija, Bila Heilija, “The Beatles”, “The Rolling Stones”, “The Beach Boys”, “Led Zeppelin” u.c., kā arī Latvijā milzu atzinību guvušajām pašmāju rokgrupām „Katedrāle”, “Eolika”, „2XBBM”, “Melody Makers”, “The Jockers” un citām, kas uz to brīdi bija jau izjukušas vai pārtraukušas darbību, parādās jaunas grupas: „Menuets”, „Santa”, „Jolanta”, “Stroncijs 70”, vēlāk – arī „Līvi”, „Sīpoli”, “Modo”. Izmantojot latviešu dzejnieku dzeju, jaunā mūziķu paaudze arvien vairāk pievēršas oriģinālkompozīciju radīšanai, lai “caur puķēm”, ar zemtekstu palīdzību, vēstītu par sev svarīgām, nacionālām tēmām.

Jau kopš sešdesmitajiem gadiem rokmūzikas žanrs piesaista plašas padomju jauniešu masas. Grupu koncerti un deju vakari ir pārpildīti. Publika tajos jūtas brīva un bieži atļaujas “padomju cilvēkam nepiedienīgu uzvedību”. Rokmūziķiem tiek piemēroti dažādi ierobežojumi un aizliegumi, repertuārs tiek kontrolēts un dziesmas – cenzētas. Jaunie komunistiskās ideoloģijas nesēji, kas nomaina veco funkcionāru paaudzi 70.gados, ir daudz zinošāki, informētāki un savā rīcībā rafinētāki. Viņi saprot, kādas mūzikas vēsmas valda pasaulē ārpus “dzelzs priekškara”, tādēļ “kaitīgās Rietumu ietekmes” apkarošana tiek uztverta nopietnāk un izpildīta pedantiskāk. Tiek aizliegts “Liepājas dzintars” un “Mikrofona” dziesmu aptauja. Tomēr tas neaptur mūziķus, bet veicina viņu radošumu, meklējot, kā apiet funkcionāru radītos šķēršļus. Dažkārt, pat pašiem neapzinoties, tiek radītas roka kompozīcijas, kas ar mūziku un dziesmu tekstiem ceļ latviešu pašapziņu un veicina nacionālās identitātes saglabāšanu. Filma lieliski parāda laikmetu, uz kura fona turpina attīstīties latviešu nacionālā rokmūzika.

Speciāli otrajai triloģijas filmai ar brāļu Jura un Leona Sējānu palīdzību ir restaurētas divas 70.gados radītas dziesmas no grupu “Menuets” un “Sīpoli” repertuāra, kas parāda muzikālā stila tendences latviešu rokmūzikā. "Triloģijas otrā filma “Septiņdesmitie. Spožums un posts” spilgti parāda, ka tā laika latviešu rokmūzikai un dziesmu tekstiem bija tikpat liela nozīme latviskās pašapziņas saglabāšanā un veicināšanā padomju okupācijas gados kā Dziesmu svētkiem, teātrim un tautiskajām dejām,” saka filmas režisors Mareks Bērents.

Sirsnīgi iesakām nepalaist garām šo iespēju redzēt šo aizraujošo dokumentālo filmu, kā arī tikties ar un uzdot filmas veidotājiem jautājumus par to!

Kad: piektdien, 8. decembrī, plkst. 19:00.

Kur: "Birojnīcā", Dzirnavu iela 84 k-2 (Berga Bazārs), Rīga, LV-1050, Tālr.67288407 ( www.birojnica.lv)

Kā vienmēr, kafejnīcā būs pieejami atspirdzinājumi par mērenām cenām.

Visi mīļi gaidīti!

ELJA50 valde




      Atpakaļ

 ELJA50 formums LNB par
“Aizliegto kongresu
1968"

Vairāk informācijas

Video sižets

FOTO galerija




 


 




ELJA 50

12. kongresa programma


Visas ziņas